Scientists want to place a 3300 kg satellite in orbit around Mars. They plan to
ID: 1431461 • Letter: S
Question
Scientists want to place a 3300 kg satellite in orbit around Mars. They plan to have the satellite orbit a distance equal to 2.2 times the radius of Mars above the surface of the planet. Here is some information that will help solve this problem:
mmars = 6.4191 x 1023 kg
rmars = 3.397 x 106 m
G = 6.67428 x 10-11 N-m2/kg2
1)What is the force of attraction between Mars and the satellite?____________N
2)What speed should the satellite have to be in a perfectly circular orbit?____________m/s
3)How much time does it take the satellite to complete one revolution?__________hrs
4)Which of the following quantities would change the speed the satellite needs to orbit at?
A) the mass of the satellite
B) the mass of the planet
C) the radius of the orbit
5)What should the radius of the orbit be (measured from the center of Mars), if we want the satellite to take 8 times longer to complete one full revolution of its orbit?___________m
Explanation / Answer
1) F = G M m / (r + 2.2r)^2
F = (6.67 x 10^-11 x 6.419 x 10^23 x 3300) / (3.2 x 3.397 x 10^6)^2
F = 1195.68 N
2) for circular motion,
Gravitational force = centripetal acc.
F = mv^2 / (3.2r)
1196.68 = 3300v^2 / (3.2 x 3.397 x 10^6)
v = 1984.60 m/s
3) T = 2pi 3.2r / v
T = (2 x pi x 3.2 x 3.397 x 10^6 ) / (1984.60)
T = 3.44 x 10^10 s
T (in yrs) = 3.44 x 10^10 / (365 x 24 x 3600)
T = 1091.30 yrs
4) GMm / d^2 = mv^2 / d
GM/d = v^2
speed is independent of mass of satellite.
Ans(B, C)
5) T =8 x 1091.30 = 8730.43 yrs
angular speeed, w = 2pi / T = 2pi / (8730.43 x 365 x 24 x 3600)
GMm / d^2 = mw^2 d
d^3 = G M / w^2
d^3 = (6.67 x 10^-11 x 6.4191 x 10^23 ) / (2pi / (8730.43 x 365 x 24 x 3600) )^2
d = 8.22 x 10^34 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.