A small object is placed to the left of a convex lens and on its optical axis. T
ID: 1430375 • Letter: A
Question
A small object is placed to the left of a convex lens and on its optical axis. The object is 30 cm from the lens, which has a focal length of 40 cm. If the object is moved to a position 46 cm to the left of the lens, what will the image position be? (A positive value for p, or position, means the image is on the right side of the lens.)
p = cm
Describe the nature of this new image. (Select all that apply.)
virtural
real
upright
inverted
enlarged
reduced
on the left sid of the lens
on the right side of the lens
Explanation / Answer
new position, o = 46 cm
focal length , f = 40 cm
using lens equation,
1/f = 1/i + 1/o
1/40 = 1/i + 1/46
i = 306.67 cm
p = 306.67 cm .........Ans
m = - i/o = - 306.67 / 46 = - 6.67
Image:
Real (object outside focal length in covex lens makes real image)
Ineverted ( m is -ve )
enlarged ( |m| > 1)
on the right side of the lens ( i is +ve )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.