Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A generator has the following characteristics: 1800 RPM Operates in a magnetic f

ID: 1430147 • Letter: A

Question

A generator has the following characteristics: 1800 RPM Operates in a magnetic field of 0.5T 30 turns R=1.67 m Output of 890 MW.
Please find the peak and rms voltage/current. If we wish to step the voltage up to 500kV RMS and the primary coil has 10 turns how many does the second coil need? (thank you to whoever can help me with this it is much appreciated!) A generator has the following characteristics: 1800 RPM Operates in a magnetic field of 0.5T 30 turns R=1.67 m Output of 890 MW.
Please find the peak and rms voltage/current. If we wish to step the voltage up to 500kV RMS and the primary coil has 10 turns how many does the second coil need? (thank you to whoever can help me with this it is much appreciated!) 1800 RPM Operates in a magnetic field of 0.5T 30 turns R=1.67 m Output of 890 MW.
Please find the peak and rms voltage/current. If we wish to step the voltage up to 500kV RMS and the primary coil has 10 turns how many does the second coil need? (thank you to whoever can help me with this it is much appreciated!)

Explanation / Answer

e = NABw *sinwt

for max

e = N*A*B*w

w = 1800 RPM = 188.5 rad/s

N = 30

A = pi*r^2 = 8.76 m

e = 30 * 8.76 * 188.5 * 0.5

V = e = 24773.39 V = 24.77 kV

Vrms = V/sqrt(2) = 17517.43 V = 17.517 kV

Pavg = Vrms*Irms

890*10^6 W = 17517.43 * Irms

Irms = 50806.53 A = 50.8 kA

Ipeak = sqrt(2)*Irms

Ipeak = 71.85 kA

part c )

Np/Ns = Vs/Vp

10/Ns = 17.517 kV/500kV

Ns = 285.437 = 285 turns

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote