Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A group of particles is traveling in a magnetic field of unknown magnitude and d

ID: 1430014 • Letter: A

Question

A group of particles is traveling in a magnetic field of unknown magnitude and direction. You observe that a proton moving at 1.30 km/s in the +x-direction experiences a force of 2.06 times 10^-16 N in the +-y-direction, and an electron moving at 4.40 km/s in the -z-direction experiences a force of 8.20 times 10^-16 N in the +y-direction. What is the magnitude of the magnetic field? B= What is the direction of the magnetic field? (in the xz-plane) theta = What is the magnitude of the magnetic force on an electron moving in the - y-direction at 3.40 km/s?

Explanation / Answer

A)

force on proton


F = q*v*Bz

2.06*10^-16 = 1.6*10^-19*1.3*10^3*B


Bz = -0.99 T

Force on electron is F = q*v*Bx

Bx = F/(q*v) = (8.2*10^-16)/(1.6*10^-19*4.4*1000) = 1.164 T


B = 1.164 i - 0.99 k

magnitude is B = sqrt(1.164^2+0.99^2) = 1.528 T


B) theta = tan^(-1)(Bx/Bz) = tan^(-1)(1.164/0.99) = 49.6 degrees


C) F = q*v*B = 1.6*10^-19*3.4*1000*1.528 = 8.312*10^-16 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote