A group of particles is traveling in a magnetic field of unknown magnitude and d
ID: 1408263 • Letter: A
Question
A group of particles is traveling in a magnetic field of unknown magnitude and direction. You observe that a proton moving at 1.70 km/s in the +x-direction experiences a force of 2.06×1016 N in the +y-direction, and an electron moving at 4.70 km/s in the z-direction experiences a force of 8.30×1016 N in the +y-direction.
A)What is the magnitude of the magnetic field?
B)What is the direction of the magnetic field? (in the xz-plane)
C)What is the magnitude of the magnetic force on an electron moving in the y-direction at 3.70 km/s ?
D)What is the direction of this the magnetic force? (in the xz-plane)
Will rate. Thank you!
Explanation / Answer
A.)
for proton
F = QVB
F = 1.6*10^-19 *1700 *B
2.06*10^-16 = 1.6*10^-19 *1700 *B
B = 0.757 T
for electron
F = QVB
F = -1.6*10^-19 *4700 *B
8.3*10^-16 = 1.6*10^-19*4700*B
B = 1.103 T
B.) for proton: -z axis(downward) according to right hand thumb rule.
for electron :( - x axis)
C.)
F = QVB
F = 1.6*10^-19 *3700 *1.103
F = 6.53*10^-16 N
D)+ Z axis (upward)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.