Three identical very dense masses of 5400 kg each are placed on the x axis. One
ID: 1428914 • Letter: T
Question
Three identical very dense masses of 5400 kg each are placed on the x axis. One mass is at x1 = -150 cm , one is at the origin, and one is at x2 = 340 cm .
What is the magnitude of the net gravitational force Fgrav on the mass at the origin due to the other two masses? Take the gravitational constant to be G = 6.67×1011 Nm2/kg2 . Express your answer in newtons to three significant figures.
What is the direction of the net gravitational force on the mass at the origin due to the other two masses? +x direction -x direction
Explanation / Answer
let m1 = m2 = m3 = 5400 kg
r1 = 150 cm = 1.5 m
r2 = 340 cm = 3.4 m
Fgrav = F1+F2
F1 = G*m1*m2/r1^2 = (6.67*10^- = 8.64*10^-4 N
F2 = G*m2*m3/r2^2 = (6.67*10^-11*5400^2)/(3.4^2) = 1.68*10^-4 N
Fgrav = -F1+F2= (-8.64+1.68)*10^-4 =-6.96*10^-4 N
-X-direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.