Three identical very dense masses of 5400 kg each are placed on the x axis. One
ID: 1362088 • Letter: T
Question
Three identical very dense masses of 5400 kg each are placed on the x axis. One mass is at x1 = -150 cm , one is at the origin, and one is at x2 = 360 cm .
Part A
What is the magnitude of the net gravitational force Fgrav on the mass at the origin due to the other two masses?
Take the gravitational constant to be G = 6.67×1011 Nm2/kg2 .
Express your answer in Newtons.
Part B
What is the direction of the net gravitational force on the mass at the origin due to the other two masses?
a. +x direction
b. -x direction
Explanation / Answer
F_grav = G m^2/r^2
F1 = 6.67*10^-11*5400^2/150^2 = 8.64432e-8
F2 = 6.67*10^-11*5400^2/360^2 = 1.50075e-8
F_net = F1 - F2 = 8.64432e-8 - 1.50075e-8 = 7.14357e-8
a. +x direction => 8.64432e-8
b. -x direction => 1.50075e-8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.