A bank of batteries, total cmt e = 4.5 V. is in a circuit with resistor R= 18O k
ID: 1428904 • Letter: A
Question
A bank of batteries, total cmt e = 4.5 V. is in a circuit with resistor R= 18O kOhm, capacitor C = 470 nF, and two-pole switch S as shown. The switch is initially set to point a so that the batteries, resistor, and capacitor arc in series. The switched is left in this position for a sufficiently long time so that the capacitor is fully charged. Calculate the maximum charge Q on the capacitor (in coulombs). The switch is moved from point a, but not connected to point b. What will happen to the voltage across the capacitor? The switch is now (at t = 0) moved to point b. Determine the current through resistor R (in amperes) the instant the switch is closed. You may assume the direction of this current is positive. Determine an expression for the voltage across the capacitor as a function of time, with the switch at position b, in terms of the emf e. Calculate the time (in seconds), after contact is made by the switch at position b, that it will take the capacitor to discharge halfway. Calculate the current through the resistor (in amperes) at time t = 45 ms after the switch is connected to point b.Explanation / Answer
the voltage expression for discarging of RC circuit is given by Vc = Vemf * e-t/RC so here,
the expression is Vc = 4.5*e-t/0.0846
Your answer IS correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.