A bank has one drive-up teller. The teller can serve at the rate of 10.5 bank cu
ID: 375698 • Letter: A
Question
A bank has one drive-up teller. The teller can serve at the rate of 10.5 bank customers in an hour. Customers arrive at the drive-up window on an average every 7.5 minutes. The bank is currently analyzing the possibility of adding a second drive-up window at an annual cost of $18,000. It is assumed that arriving cars would be equally divided between both windows. It is estimated that each minute’s reduction in customer waiting time would increase the bank’s revenue by $2,400 annually. What will be net change in the bank’s revenue? Should the second drive-up window be installed?
Note: Do hand calculations to answer this question. Show all details of your answer.
Explanation / Answer
One drive-up teller
Arrival rate, = 60/7.5 = 8 customers per hour
Service rate, = 10.5 customers per hour
Average waiting time, Lq = //(-) = 0.3048 hours =18.29 minutes
Two drive-up tellers
For each of the queues,
Arrival rate, = 8/2 = 4 customers per hour
Service rate, = 10.5 customers per hour
Average waiting time, Lq = //(-) = 0.0586 hours =3.52 minutes
Increase in Bank's revenue = Minutes of waiting time reduced * 2400 = (18.29 - 3.52)*2400 = $ 35,448
Net benefit = Increase in revenue - cost of adding second drive-up window = 35448 - 18000 = 17,448
The benefit is more than the cost of adding the second drive-up window.
Therefore the second drive-up window should be installed.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.