A circular loop of wire of radius 11.8 cm is placed in a magnetic field directed
ID: 1427567 • Letter: A
Question
A circular loop of wire of radius 11.8 cm is placed in a magnetic field directed perpendicular to the plane of the loop, as shown in the figure below. If the field decreases at the rate of 0.0530 T/s in some time interval, what is the magnitude of the emf induced in the loop during this interval?
______mV
A circular loop of wire of radius 11.8 cm is placed in a magnetic field directed perpendicular to the plane of the loop, as shown in the figure below. If the field decreases at the rate of 0.0530 T/s in some time interval, what is the magnitude of the emf induced in the loop during this interval? mVExplanation / Answer
given
r = 11.8 cm = 0.118 m
dB/dt = 0.053 T/s
we know, induced emf in the loop = A*dB/dt
= pi*r^2*dB/dt
= pi*0.118^2*0.053
= 2.3*10^-3 Volts
= 2.3 mV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.