A skier with a mass of 64 kg starts from rest and skis down an icy (frictionless
ID: 1427202 • Letter: A
Question
A skier with a mass of 64 kg starts from rest and skis down an icy (frictionless) slope that has a length of 35m at an angle of 36 with respect to the horiztonal. At the bottom of the slope, the path levels out and becomes horizontal, the snow becomes less icy, and the skier begins to slow down, coming to rest in a distance of 180 m along the horizontal path.
a.) What is the speed of the skier at the bottom of the slope?___m/s
b.) What is coefficient of kinection friction between the skier and the horizontal surface?
Explanation / Answer
a)
height through which it falls,h = 35*sin 36= 20.57 m
use conservation of energy,
potential energy at top = kinetic energy at bottom
m*g*h = 0.5*m*v^2
g*h = 0.5*v^2
9.8*20.57 = 0.5*v^2
v= 20.08 m/s
Answer: 20.08 m/s
b)
kinetic energy at bottom = energy dissipated by friction
0.5*m*v^2 = miu*m*g*d
0.5*20.08^2 = miu*9.8*180
miu = 0.114
Answer: 0.114
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.