A skier of mass 104 kg starts from rest at the top of the ski slope of height 10
ID: 2181076 • Letter: A
Question
A skier of mass 104 kg starts from rest at the top of the ski slope of height 100 m shown in the figure below. If the total work done by friction is ?4.7 104 J, what is the skier's speed when he reaches the bottom of the slope? (Figure not drawn to scale.)
______m/s
A skier of mass 104 kg starts from rest at the top of the ski slope of height 100 m shown in the figure below. If the total work done by friction is ?4.7 104 J, what is the skier's speed when he reaches the bottom of the slope? (Figure not drawn to scale.) ______m/sExplanation / Answer
conserving energy: mgh = 0.5mv^2 + Wf or, v^2 = 2gh - 2Wf/m = 1056.15 v = 32.5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.