A 55 kg diver stands at the end of a 28 kgspringboard, as shown in the figure. T
ID: 1427016 • Letter: A
Question
A 55 kg diver stands at the end of a 28 kgspringboard, as shown in the figure. The board is attached to a hinge at the left end but simply rests on the right support.(Figure 1)
Part A
What is the magnitude of the vertical force exerted by the hinge on the board?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
A 55 kg diver stands at the end of a 28 kgspringboard, as shown in the figure. The board is attached to a hinge at the left end but simply rests on the right support.(Figure 1)
Part A
What is the magnitude of the vertical force exerted by the hinge on the board?
Express your answer using two significant figures.
F = NSubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
here,
mass of the diver , m = 55 kg
mass of spring board , m' = 28 kg
let the magnitude of the vertical force be f
taking moment of force about the pivot point
m * g * ( 1.5) - f * 1.5 = 0
f = 55 * 9.8 = 539 N
the magnitude of the vertical force is 539 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.