A 53 kg person eats a 518 Calorie (518 kcal) jelly doughnut for breakfast. (a) H
ID: 1299540 • Letter: A
Question
A 53 kg person eats a 518 Calorie (518 kcal) jelly doughnut for breakfast.
(a) How many joules of energy are the equivalent of this jelly doughnut?
(b) How many steps must this person climb on a very tall stairway to change the gravitational potential energy of the person-Earth system by a value equivalent to the food energy in one jelly doughnut? Assume the height of a single stair is h = 15 cm.
(c) If the human body is only 22% ecient in converting chemical potential energy to mechanical energy, how many steps must the person climb to work off this delicious, amazing breakfast, and how tall of a staircase does this correspond to?
Explanation / Answer
a) in joules = 518*1000*4.2J = 2175.6kJ
b) let the heght be h metres then
mgh=2175.6*1000
=>h=2175.6*1000/53*9.8=4188m
so steps = 4188*100/15=27925 steps
c) if the efficiency will be 22% then energy needed to spent=0.22*2175*6*1000=478632J
hence hieght=478632/53*9.8=921.50m=92150cm
hence steps=92150/15=6143 steps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.