A block with mass m_1 = 8.8kg rests on the surface of a horizontal table which h
ID: 1426065 • Letter: A
Question
A block with mass m_1 = 8.8kg rests on the surface of a horizontal table which has a coefficient of kinetic friction of mu k = 0.56. A second block with a mass m_2 = 9.5 kg is connected to the first by an ideal pulley system such that the second block is hanging vertically. The second block is released and motion occurs. Using the variable T to represent tension, write an expression for the sum of the forces in the y-directioa. sum F_y for block 2. Part Using the variable T to represent tension, write an expression for the sum of the forces in the x direction. If4 for block 1. part Write an expression for the magnitude of the acceleration of block 2. a3, in terms of the acceleration of blockExplanation / Answer
here,
m1 = 8.8 kg
uk = 0.56
m2 = 9.8 kg
a)
let the tension be T
for block 2,
sigma Fy = m2 * g - T
b)
for block 1,
sigma Fx = T - uk*m1 * g
c)
if the cable connecting the blocks is ideal
then the accelration of both the blocks are same
a1 = a2 = a
d)
accelration , a = net force /( effective mass)
a = ( m2 * g - uk * m1 * g) / (m1+ m2)
a = ( 9.8 * 9.8 - 0.56 * 8.8 * 9.8) /( 8.8 +9.8)
a = 2.57 m/s^2
for m2,
m2 * g - T = m2 * a
9.8 * 9.8 - T = 9.8 * 2.57
T = 121.23 N
the tension in the string is 121.23 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.