A block with mass m =6.7 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs
ID: 1560083 • Letter: A
Question
A block with mass m =6.7 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs in equilibrium, the spring stretches x = 0.27 m. While at this equilibrium position, the mass is then given an initial push downward at v = 4.5 m/s. The block oscillates on the spring without friction.
1)What is the spring constant of the spring? 243.4 N/m
2)What is the oscillation frequency? 0.95811275851 Hz
3)After t = 0.46 s what is the speed of the block?--------------- m/s
4)What is the magnitude of the maximum acceleration of the block?---------------------m/s2
5)At t = 0.46 s what is the magnitude of the net force on the block? -----------------------N
Explanation / Answer
1)
spring constant K = mg/x = 6.7*9.8/0.27 = 243.4 N/m
(2)
angular frequency w = sqrt(k/m) = sqrt(243.4/6.7) = 6.03 rad/s
f = w/(2pi) = 6.03/(2*pi) = 0.96 Hz
(3)
equation of motion
y = A*sin(wt + pi)
speed v = dy/dt = A*w*cos(wt + pi)
acceleration a = dv/dt = -A*w^2*sin(wt + pi) = -w^2*y
given speed at equilibrium = Aw = 4.5 m/s
at t = 0.46
v = 4.5*cos(6.03*0.46+pi)
v = 4.2 m/s
===============
(4)
amax = w^2*A = w*(w*A) = 6.03*4.5 = 27.135 m/s^2
==============
Fnet = m*a
Fnet = m*w^2*A*sin(wt+pi)
Fnet = 6.7*27.135*sin((6.03*0.46)+pi)
Fnet = 65.37 N <<<<<<=========ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.