You want to use the idea of electromagnetic induction to make the bulb in your s
ID: 1425887 • Letter: Y
Question
You want to use the idea of electromagnetic induction to make the bulb in your small flashlight glow; it glows when the potential difference across it is 1.5 V. You have a small bar magnet and a coil with 100 turns, each with area 3.3×104m^2. The magnitude of the B-field at the front of the bar magnet's north pole is 5.0×10^2 T and reaches 0 T when it is about 4.0 cm away from the pole.
Part A: With what speed should you move the magnet to make the bulb light?
Part B Can you make the bulb light?
a) yes b) no, this speed is unreasonable c) I need more data
Explanation / Answer
Here,
potential , V = 1.5 V
turns , N = 100
area , A = 3.3 *10^-4 m^2
magnetic field , B = 5 *10^-2 T
distance ,d = 4 cm
a)
let the speed is v
V = N * A * B * v
1.5 = 3.3 *10^-4 * 5 *10^-2 * 100 * v
solving for v
v = 909.1 m/s
the speed of magnet needed is 909.1 m/s
b)
Yes , we can make the light bulb glow
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.