You want to reproduce Ernest Rutherford’s scattering experiments that led to the
ID: 1525150 • Letter: Y
Question
You want to reproduce Ernest Rutherford’s scattering experiments that led to the discovery of the atomic nucleus. To do this, you let alpha particles (charge: +2e mass: 6.64 × 10^27 kg) with a kinetic energy of 5.40 MeV impinge upon a gold foil. The alpha particles are repelled from the gold nuclei.
(a) What is the initial velocity of the alpha particle?
(b) How close can an alpha particle get to a gold nucleus before turning
around? (You can safely ignore the kinetic energy transferred to the gold nucleus)
Explanation / Answer
we know that
KE = (1/2)*m*v^2
v = sqrt (2*KE / m)
v = sqrt (2*5.40*10^6*1.6*10^(-19) / 6.64*10^(-27))
v = 1.61*10^7 m/s
(b)
point at which the alpha particle turn, velocity of particle is zero.
so KE = 0
KE converts into potential energy.
according to law of energy conservation,
PEi + KEi = PEf + KEf
let the distance b/w alpha particle and gold nucleus = r
0 + 5.4*10^6*1.6*10^(-19) = k*q1*q2 / r + 0
8.64*10^(-13) = 9*10^9*2e*79e / r
by solving,
r = 4.2*10^(-14) m
answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.