1.) A solenoid with a cross-sectional area of 1.80×103 m2 is 0.680 m long and ha
ID: 1425800 • Letter: 1
Question
1.) A solenoid with a cross-sectional area of 1.80×103 m2 is 0.680 m long and has 480 turns per meter. Find the magnitude of induced emf in this solenoid if the current in it is increased from 0 to 2.35 A in 45.0 ms . Answer should be in mV
2.)A step-up transformer has 26 turns on the primary coil and 720 turns on the secondary coil. If this transformer is to produce an output of 4300 V with a 16-mA current, what input current and voltage are needed?
Part A
Express your answer using two significant figures. Answer should be in A
Part B
Express your answer using two significant figures. Answer should be in kV
Explanation / Answer
B = NI
magnetic flux = B.Area = NIA
emf induced = NA(dI/dt) = 4*10-7*480*1.8*10-3*(2.35/45*10-3) = 0.0567 mV.
2) Voltage of secondary/Voltage of primary = turns ratio
4300/Vp = 720/26
Vp = 0.155 kV
Current of primary/Current of secondary = turns ratio
Ip/16 = 720/26
Ip = 443 mA
Ip = 0.443 A
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.