A cylindrical capacitor has an inner conductor of radius 2.9 mm and an outer con
ID: 1425135 • Letter: A
Question
A cylindrical capacitor has an inner conductor of radius 2.9 mm and an outer conductor of radius 3.1 mm. the two conductors are separated by vacuum, and the entire capacitor is 2.8 m long. Part A What is the capacitance per unit length? C/L= pF/m Part B The potential of the liner conductor relative to that of the outer conductor is 400 mV. Find the charge (magnitude and sign) on the inner conductor. Express your answer with the appropriate units. Q_1= Part C The potential of the inner conductor relative to that of the outer conductor is 400 mV. Find the charge(magnitude and sign) on the otter conductor. Express your answer with the appropriate units. Q_2=Explanation / Answer
Part A)
Capacitance per unit length=20/ln(r2/r1)
C/L=2*3.14*8.85*10-12/ln(3.1/2.9)
C/L=8.33*10-10F
Part B)
Q=CV
Q=8.33*10-10 *2.8 *400=9.33*10-9 coulomb
charge and sign on inner conductor=+9.33*10-7 coulomb
Part C)
charge and sign on outer conductor=-9.33*10-7 coulomb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.