A 3 kg mass and a 10 kg mass are attached to each other by a spring with spring
ID: 1422877 • Letter: A
Question
A 3 kg mass and a 10 kg mass are attached to each other by a spring with spring constant k=600N/mand placed on a frictionless table, as shown in the figure below. The masses are then pressed toward each other in such a way as to compress the spring 0.06 m .
Part A
Calculate the magnitude of the acceleration of the smaller mass the moment after it is released.
Express your answer in meters per second squared to one significant figure.
Part B
Is the acceleration to the left or to the right?
Part C
Calculate the magnitude of the acceleration of the larger mass the moment after it is released.
Express your answer in meters per second squared to two significant figures.
Part D
Is the acceleration to the left or to the right?
Explanation / Answer
part A)
k = 600 N/m
let the acceleration of smaller mass is a1
Using second law of motion
m1 * a1 = k * x
3 * a1 = 600 * 0.06
a1 = 12 m/s^2
the magnitude of acceleraiton of smaller mass is 12 m/s^2
part B)
the acceleration is to the left
part C)
for the larger mass
let the acceleraiton is a2
Using second law of motion
m2 * a2 = k * x
10 * a2 = 600 * 0.06
a1 = 3.6 m/s^2
the magnitude of the acceleration of the larger mass the moment after it is released is 3.6 m/s^2
part D)
the acceleration of the bigger mass is to the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.