You ask your lab assistant to prepare 1L of solution Zeta at a concentration of
ID: 142275 • Letter: Y
Question
You ask your lab assistant to prepare 1L of solution Zeta at a concentration of 1 M. He comes up to you with a 0.5 M stock solution and asks for help in calculating how much to use. What do you tell him?
2. Illustrate, as on your first lab calculation handout, how you would make 3 serial 4-fold dilutions of an original stock solution. Indicate for each tube (you can set up a table beneath the diagram), including the original stock solution, the following information:
A. What is the n-fold dilution for each tube ?
B. What is the relative concentration for each tube ?
C. What is the actual concentration in each tube if the original concentration = 1 M ?
D. If the original tube has 400 cells per mL, how many cells per mL are in each dilution tube ?
E. If you pipetted 0.25 mL of the second dilution tube into a cuvette, how many cells would there be in the cuvette ?
Explanation / Answer
Answer 1 The required solution i.e. 1 M could not be made by using 0.5 M as stock because stock has to be of higher concentration than the required solution.
If stock would have been 5 M then we could have diluted it to make 1M by the formula
Ms x Vs = Mrx Vr
where Ms and Vs are molarity and volume required of a Stock solution while Mr and Vr are molarity and volume of required solution
So, 5 x Vs = 1 × 1
Vs = 1/5 = 0.2 liter i.e. 200 ml
for making 1 liter of 1M solution we should take 200 ml of 5M solution and add 800 ml of water to it.
Answer 2A
3 serial 4 fold dilution means diluting a solution to 1/4 of its concentration back to back 3 times
i.e.first dilution is 4 times of stock
second is 4 times of first or 16 times of stock
third dilution is 4 times of second or 64 times of stock.
So, n value is 4, 16 and 64 with reference to stock
Answer 2B
Relative concentration in tube 1 (first dilution) is 1/4 = 0.25 relative to stock
Relative concentration in tube 2 (second dilution) is (1/4)/4 = 1/16 = 0.625 times relative to stock
Relative concentration in tube 3 (third dilution) is (1/16)/4 = 1/64 = 0.015625 times relative to stock
Answer 2C
If stock is 1M
tube 1is 0.25 relative to stock so actual concentration 0.25 M
tube 2 is 0.0625 relative to stock so actual concentration is 0.0625 M
tube 3 is 0.015625 relative to stock so actual concentration is 0.015625M
Answer 2D
If stock has 400 cells per ml
tube 1 is 1/4 of stock so it has 400/4 =100 cells per ml
tube 2 is 1/16 of stock so it has 400/16 = 25 cells per ml
tube 3 is 1/64 of stock so it has 400/64 = 6.25 or 6 cells per ml
Answer 2E
Tube 2 has 25 cells per ml
If 0.25 ml is taken, number of cells would be
1 ml has 25 cells
0.25 ml has (25 /1) × 0.25 = 6.25 or 6 cells
So, 6 cells will be there in cuvette.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.