An extension cord made of two wires of diameter 0.129 cm(no. 16 copper wire) and
ID: 1421540 • Letter: A
Question
An extension cord made of two wires of diameter 0.129 cm(no. 16 copper wire) and of length 2.9 m is connected to an electric heater which draws 16.5 A on a 120-V line. The resistivity of copper is 1.68×108m.
Part A
How much power is dissipated in the cord?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
An extension cord made of two wires of diameter 0.129 cm(no. 16 copper wire) and of length 2.9 m is connected to an electric heater which draws 16.5 A on a 120-V line. The resistivity of copper is 1.68×108m.
Part A
How much power is dissipated in the cord?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
P =SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
Resistance = resistivity x Length / crosssection area
R = (1.68 x 10^-8 x 2.9 ) / pi(0.129/2 x 10^-2 )^2
R = 0.0373 ohm
there are two wires so Req = 2R = 0.0745
Power = i^2R = 16.5^2 x 0.0745 = 20.30 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.