A potentiometer is essentially a resistor with three contacts, one of which is m
ID: 1421476 • Letter: A
Question
A potentiometer is essentially a resistor with three contacts, one of which is mobile. It acts as a variable resistor, since changing the position of the mobile contact called the "wiper" (denoted by an arrow) changes the amount of the resistor through which current must pass. the circuit to the right consists of one 93.7 V battery, one fixed resistor, and one potentiometer. In addition, one of the wires is grounded (at zero potential). the resistive material inside the potentiometer has a resistance of 425 Ohms per millimeter. To what distance x should the wiper be moved so that 12.8 milliamps of current pass through point B?Explanation / Answer
emf = 93.7 V
Current in the circuit I = 12.8 mA
hence the resistance of the circuit R = v/I = 93.7/12.8 = 7320.313 ohm
hence resistance of the potentiometer = 7320.313-2080 = 5240.313 ohm
the distance x = 5240.313/425 = 12.33 mm
V_b = -2080*12.8/1000 = -26.62 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.