Two negative charges, Q = -50 C are placed on the x-axis at x = +0.5 m and x = -
ID: 1420272 • Letter: T
Question
Two negative charges, Q = -50 C are placed on the x-axis at x = +0.5 m and x = -0.5 m.
Part A
How much energy does it take to assemble these two charges?
Express your answer using three significant figures.
Part B
You place an unknown charge on the y-axis at y = 1 m and find that the electric potential is 0 V at the origin. What is the unknown charge?
Part C
If you place a -1 C charge at the origin, what is the x-component of the force on it from the other three charges?
Part D
If you place a -1 C charge at the origin, what is the y-component of the force on it from the other three charges?
Energy = JExplanation / Answer
A) the electrostatic potential energy U = kq1q2/r = (9*10^9*50*50*10^-12)/1 = 22.5 J
B) V = -kQ/0.5 - kQ/0.5 + kq/1 = 0 ====> -2Q + 0.5q = 0 ====> q = 4Q = -200 uC
C) Fx = (9*10^9*1*10^-6)[Q/0.5^2 - Q/0.5^2] = 0
D) Fy = (9*10^9*1*10^-6*200*10^-6)/1 = 1.8 N (-y-direction)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.