Two musicians are comparing their clarinets. The first clarinet produces a tone
ID: 1268064 • Letter: T
Question
Two musicians are comparing their clarinets. The first clarinet produces a tone that is known to be 442Hz . When the two clarinets play together they produce eight beats every 2.00 seconds.
Part A
If the second clarinet produces a higher pitched tone than the first clarinet, what is the second clarinet's frequency?
SubmitMy AnswersGive Up
Two musicians are comparing their clarinets. The first clarinet produces a tone that is known to be 442Hz . When the two clarinets play together they produce eight beats every 2.00 seconds.
Part A
If the second clarinet produces a higher pitched tone than the first clarinet, what is the second clarinet's frequency?
f = HzSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
Fbeat = 8 / 2 = 4 Hz
therefore ,
F2 - F1 = Fbeat = 4
F2 = 4+442 = 446HZ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.