Two methods, A and B , are available for teaching a certain industrial skill. Th
ID: 3127196 • Letter: T
Question
Two methods, A and B, are available for teaching a certain industrial skill. There is an 80% chance of successfully learning the skill if method A is used, and a 95% chance of success if method B is used. However, method Bis substantially more expensive and is therefore used only 25% of the time (method A is used the other 75% of the time). The following notations are suggested:
A—Method A is used.
B—Method B is used.
L—The skill was learned successfully.
What is the probability that a randomly chosen worker will learn the skill successfully?
P(L) = 0.75 * 0.80 = 0.60
P(L) = 0.25 * 0.95 = 0.2375
P(L) = 0.75 * 0.25 + 0.80 * 0.95 = 0.9475
P(L) = 0.75 * 0.95 + 0.25 * 0.80 = 0.9125
P(L) = 0.75 * 0.80 + 0.25 * 0.95 = 0.8375
AND:
Which of the following is the correct representation of the information that is provided to us?
P(A) = 0.75, P(B) = 0.25, P(L | A) = 0.80, P(L | B) = 0.95
P(A) = 0.75, P(B) = 0.25, P(A | L) = 0.80, P(B | L) = 0.95
P(A) = 0.75, P(B) = 0.25, P(A and L) = 0.80, P(B and L) = 0.95
P(A | L) = 0.75, P(B | L) = 0.25, P(L | A) = 0.80, P(L | B) = 0.95
P(A and L) = 0.75, P(B and L) = 0.25, P(L | A) = 0.80, P(L | B) = 0.95
Explanation / Answer
P(L) = 0.75 * 0.80 + 0.25 * 0.95 = 0.8375
P(A) = 0.75, P(B) = 0.25, P(L | A) = 0.80, P(L | B) = 0.95
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.