You open a restaurant and hope to entice customers by hanging out a sign (see th
ID: 1420188 • Letter: Y
Question
You open a restaurant and hope to entice customers by hanging out a sign (see the figure (Figure 1) ). The uniform horizontal beam supporting the sign is 1.60 m long, has a mass of 16.0 kg , and is hinged to the wall. The sign itself is uniform with a mass of 35.0 kg and over-all length of 1.20 m . The two wires supporting the sign are each 33.0 cm long, are 95.0 cm apart, and are equally spaced from the middle of the sign. The cable supporting the beam is 2.10 m long. A)What minimum tension must your cable be able to support without having your sign come crashing down? B)What minimum vertical force must the hinge be able to support without pulling out of the wall?
Explanation / Answer
The net force along x direction is
Fx = 0
the net force along y direction is
Fy = 0
Fy + T sin theta = w1+ w2
Fy + T sin theta = 16(9.8) +35(9.8)
Fy + T sin theta = 499.8 N
theta = cos^-1 ( 1.6/2.10) = 40.36
The net torque is,
T sin theta ( 1.6) = w2( 0.8) + w1( 0.95/2 + 0.8)
T sin (40.36( 1.6) = 16 * 9.8( 0.8) + 35(9.8) (1.275)
T = 543.13 N
(b)
Fy = 499.8- T sin 40.36
= 499.8 - 543.13 sin 40.36
=148 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.