Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You open a restaurant and hope to entice customers by hanging out a sign (see th

ID: 1419672 • Letter: Y

Question

You open a restaurant and hope to entice customers by hanging out a sign (see the figure (Figure 1)). The uniform horizontal beam supporting the sign is 1.40 m long, has a mass of 17.0 kg, and is hinged to the wall. The sign itself is uniform with a mass of 35.0 kg and over-all length of 1.20 m. The two wires supporting the sign are each 40.0 cm long, are 95.0 cm apart, and are equally spaced from the middle of the sign. The cable supporting the beam is 2.20 m long. What minimum tension must your cable be able to support without having your sign come crashing down? T_min = N What minimum vertical force must the hinge be able to support without pulling out of the wall? F_min = N

Explanation / Answer

= arccos 140/220 = 50.47°
The torque about the hinge for the beam alone = (17 x g) x (1.4/2) =116.62 N/m.

The 2 wires supporting the sign are 0.95 metres apart, and the beam is 1.4 metres long with 1 of them attached to the end of the beam.
The CM of the sign is therefore 1.4 - (0.95/2) = 0.925m. from the hinge.
The torque due to the sign = 0.925 x (35 x g) = 317.275N/m.
Total torque = (116.62 + 317.275) = 433.895N/m.
Vertical force component at beam end = (433.895/1.4m) = 309.925N.
a) Tension in cable = (309.925/sin 50.47) = 401.82N.
b) The torque on the hinge about the cable attachment due to the beam mass = 166.62N/m.
The torque due to the sign about the cable attachment = (35 x g) x 0.475m = 192.925N/m.
Total torque at hinge = (192.925 + 116.62) = 359.54N/m.
Vertical force on hinge minimum = (359.545/1.4m) = 256.81N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote