You are assigned the design of a cylindrical, pressurized water tank for a futur
ID: 1419778 • Letter: Y
Question
You are assigned the design of a cylindrical, pressurized water tank for a future colony on Mars, where the acceleration due to gravity is 3.71 meters per second per second. The pressure at the surface of the water will be 125 kPa , and the depth of the water will be 13.7 m . The pressure of the air in the building outside the tank will be 85.0 kPa . Find the net downward force on the tank's flat bottom, of area 2.50 m2 , exerted by the water and air inside the tank and the air outside the tank. Express your answer numerically in Newtons, to three significant figures.
Explanation / Answer
the net pressure due to air is 10 kPa, and
pressure due to liquid is gh = 1000kg/m³*3.71m/s²*13.7m = 50.8 kPa
then Ptotal pressure p = 50.8+10kPa
Ptotal = 60.8Kpa
F = p*A = 60.8kPa * 2.50m²
= 152 kN = 1.52e5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.