You are assigned the design of a cylindrical, pressurized water tank for a futur
ID: 1314042 • Letter: Y
Question
You are assigned the design of a cylindrical, pressurized water tank for a future colony on Mars, where the acceleration due to gravity is 3.71 meters per second per second. The pressure at the surface of the water will be 120kPa , and the depth of the water will be 13.7m . The pressure of the air in the building outside the tank will be 86.0kPa . Part A Find the net downward force on the tank's flat bottom, of area 2.25m2 , exerted by the water and air inside the tank and the air outside the tank. Express your answer numerically in Newtons, to three significant figures.
Explanation / Answer
Force = Pressure x Area.
First, you need to find the total pressure:
(convert kPa to Pa)
Penvironment= 120000Pa - 86000Pa= 34000Pa
Pfluid= (density of water)(g)(h) = (998kg/m^3)(3.71)(13.7)
Ptotal= Penivron + Pfluid = 84725.346
F=PxA = (Ptotal)(Area= 2.25) = 37655.7093 your answer!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.