The Figure shows the result of a collision of a 4.00 kg ball with an object loca
ID: 1417668 • Letter: T
Question
The Figure shows the result of a collision of a 4.00 kg ball with an object located at the origin. The position of the objects are shown at 3.4 s intervals. What is the mass of the object that was originally located at the origin?
What is the change in the kinetic energy as a result of the collision?
8.[1pt] The Figure shows the result of a collision of a 4.00 kg ball with an object located at the origin. The position of the objects are shown at 3.4 s intervals. What is the mass of the object that was originally located at the origin? -2 x (m)Explanation / Answer
Initial speed of mass 1,
v1 =( 1/3.4)m/s (For 1 interval)
Final speed of mass 1,
v1' = root(2.9^2+ 1.7^2)/4*3.4 = 0.84 /3.4 m/s ( for 4 interval)
Initial speed of the object, mass-2,
v2 =0
FInal speed of mass 2,
v2' = root(1.25^2+1.9^2)/8*3.4 =0.284/3.4 m/s(for 8 intervals)
now , using conservation of momentum,
m1*v1+m2*v2=m1*v1'+m2*v2'
4*1/3.4 + 0 = 0.84/3.4*14 +m2*0.284/3.4
4*1 = 0.84*1.75 +m2*0.284
m2 =2.254 Kg approaximately.
Change in kinetic energy collision,
= 1/2*m*v1^2 -1/2m*v1'^2 -1/2m2*v2'^2
=1/2*4*(1/3.4)^2 -1/2*4*(0.84/3.4)^2-1/2*2.254*(0.284/3.4)^2
= 1/2*4*(1/3.4)^2 -1/2*4*(0.84/3.4)^2-1/2*2.254*(0.284/3.4)^2
=0.173 -0.122 -7.863*10^-3
= 0.04313 J (approax)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.