The Figure shows the velocity graph of a 6.5kg object as it moves along the x-ax
ID: 1281636 • Letter: T
Question
The Figure shows the velocity graph of a 6.5kg object as it moves along the x-axis.
A) What is the net force acting on this object at t=1s?
B) What is the net force acting on this object at t=4s?
C) What is the net force acting on this object at t=7s?
Please help and explain how to get the answer?
The Figure shows the velocity graph of a 6.5kg object as it moves along the x-axis. A) What is the net force acting on this object at t=1s? B) What is the net force acting on this object at t=4s? C) What is the net force acting on this object at t=7s? Please help and explain how to get the answer?Explanation / Answer
a)
F = m (dv/dt) = 6.5 * (12/3) = 26 N
b)
F = m (dv/dt) = 6.5 * (0) = 0 N
c)
F = m (dv/dt) = 6.5 * (-12/2) = -39 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.