Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Water used for low country boil is accidentally converted to steam at 400K. The

ID: 1417629 • Letter: W

Question

Water used for low country boil is accidentally converted to steam at 400K. The steam has a pressure of p=200,000Pa in a large volume of V=1000m3.   What was the originalvolume of liquid water (before it turned to steam)?    Use R=10J/molK, the mass density of liquid water of 1000kg/m3 and the molar mass of water M=0.02 kg/mol. (Hint: find the mass of the steam and use the density to find the volume of liquid water.)

1000 m3

100 m3

1600 m3

1m3

2 m3

A load of ice is melted entirely with a heat of Q=180,000J. If the latent heat of ice isLf=3000J/kg, what is the mass of the load of ice?

6kg

60kg

18kg

30kg

90kg

a.

1000 m3

b.

100 m3

c.

1600 m3

d.

1m3

e.

2 m3

Explanation / Answer

1.from ideal gas equation
PV = n RT
PV = m/M RT ==> m= PV*MRT= 200000*1000*0.02*10*400 = 16000000000
given density of liq water is 1000 kg/m2

d = m/v ==> v= m/d = 16000000000/1000= 16000000 lt
converting lt in to m3 is 1 lt = 0.001 m3
16000000 lt = 16000 m3 ------------------>(c)

2.

   Given amount of heat energy Q = 180,000 J, lanent heat of ice is Lf = 3000 J/kg

we know that when phase change , by using formula Q = mL ==> m = Q/L = 180,000/3000 = 60 kg

the load of ice needed is 60 kgs

option b is correct-------------->(b)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote