Water moves through a constricted pipe in steady, idea flow. At the lower point
ID: 1519504 • Letter: W
Question
Explanation / Answer
Bernouilli's Principle:
(1/2) (vL)^2 + (pL)/rho + g(zL) = (1/2) (vU)^2 + (pU)/rho + g(zU)
(1.75 - 1.20)*10^5 Pa/(1000 kg/m^3) = (9.8 m/s^2)(2.50 m) + (1/2)[(vU)^2 - (vL)^2]
(vU)^2 - (vL)^2 = 2 (55 m^2/s^2 - 24.5 m^2/s^2) = 61 m^2/s^2
Also, (vL)/(vU) = (15/30)^2 = 0.25 [continuity equation]
B)
(vU)^2 - (0.25 vU)^2 = 61 m^2/s^2
vU = sqrt(61/0.0625) m/s = 31.24 m/s
A)
vL = 0.25 vU =0.25*31.24= 7.81m/s
c)
Flow rate = (31.24 m/s)(pi)(0.015 m)^2
= 0.022 m^3/s (22 liters per second)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.