The figure below shows a cold package of hot dogs sliding rightward across a fri
ID: 1417281 • Letter: T
Question
The figure below shows a cold package of hot dogs sliding rightward across a frictionless floor through a distance d = 20.5 cm while three forces are applied to it. Two of the forces are horizontal and have the magnitudes F_1 = 5.00 N and F_2 = 1.00 N; the third force is angled down by theta = 60.0degree and has the magnitude F_3 = 4.00 N. (a) For the 20.5 cm displacement, what is the net work done on the package by the three applied forces, the gravitational force on the package, and the normal force on the package? J (b) If the package has a mass of 2.2 kg and an initial kinetic energy of 0, what is its speed at the end of the displacement? m/sExplanation / Answer
(a) By W(net) = F(net) x s
=>W(net) = (5+1+4cos60) x 20.5 x 10^-2
=>W(net) = 1.64 J
(b) By work energy relation
=>W(net) = KE(final)
=>1.64 = 1/2mv^2
=>1.64 = 1/2 x 2.2 x v^2
=>v = 1.22 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.