Four identical charged particles (q = +10.1 µC) are located on the corners of a
ID: 1417060 • Letter: F
Question
Four identical charged particles (q = +10.1 µC) are located on the corners of a rectangle as shown in the figure below. The dimensions of the rectangle are L = 60.6 cm and W = 16.2 cm.
(a) Calculate the magnitude of the total electric force exerted on the charge at the lower left corner by the other three charges.
answer in N
(b) Calculate the direction of the total electric force exerted on the charge at the lower left corner by the other three charges.
answer is ° (counterclockwise from the +x-axis)
Explanation / Answer
let lower left charge is at origin.
coordinates of all the charges:
lower left =(0,0)
lower right=(L,0)=(0.606,0) m
upper left=(0,W)=(0,0.162) m
upper right=(L,W)=(0.606,0.162) m
force on the lower left charge by lower right charge:
as both the charges are positive, force is repulsive in nature.
direction of force=(0,0)-(L,0)=(-L,0)
distance=sqrt(L^2+0^2)=L
unit vector along the direction of the force=(-L,0)/L=(-1,0)
force magnitude=k*q*q/L^2
where k=coloumb's constant=9*10^9
hence force magnitude=9*10^9*10.1*10^(-6)*10.1*10^(-6)/0.606^2=2.5 N
in vector notation, force =F1=2.5*(-1,0) N
force on the lower left charge by upper left charge:
as both the charges are positive, force is repulsive in nature.
direction of force=(0,0)-(0,W)=(0,-W)
distance=sqrt(W^2+0^2)=W
unit vector along the direction of the force=(0,-W)/W=(0,-1)
force magnitude=k*q*q/W^2
where k=coloumb's constant=9*10^9
hence force magnitude=9*10^9*10.1*10^(-6)*10.1*10^(-6)/0.162^2=34.983 N
in vector notation, force =F2=34.983*(0,-1) N
force on the lower left charge by upper right charge:
as both the charges are positive, force is repulsive in nature.
direction of force=(0,0)-(L,W)=(-L,-W)
distance=sqrt(L^2+W^2)=0.6273 m
unit vector along the direction of the force=(-L,-W)/0.6273=(-0.606,-0.162)/0.6273=(-0.966,-0.2582)
force magnitude=k*q*q/0.6273^2
where k=coloumb's constant=9*10^9
hence force magnitude=9*10^9*10.1*10^(-6)*10.1*10^(-6)/0.6273^2=2.333 N
in vector notation, force =F3=2.333*(-0.966,-0.2582) N
hence total force on the lower left charge=F1+F2+F3=2.5*(-1,0)+34.983*(0,-1)+2.333*(-0.966,-0.2582)=(-4.7537,-35.5853) N
part a:
magnitude of force=sqrt(4.7537^2+35.5853^2)=35.901 N
part b:
the force is in third quadrant.
angle with -ve x axis=arctan(35.5853/4.7537)=82.391 degrees
then in counterclockwise direction, angle with +ve x axis=180+82.391=262.391 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.