A spring with a spring constant of 38 N/m is placed on a horizontal smooth surfa
ID: 1416885 • Letter: A
Question
A spring with a spring constant of 38 N/m is placed on a horizontal smooth surface and a mass of 3.3 kg is pushed against it. As a result the spring is compressed by 30 cm. The mass is then released. A) What is the amount of potential energy stored in the spring when it is compressed? B) What is the kinetic energy of the mass after the spring is released and the mass is no longer in contact with the spring? C) What is the velocity of the mass as it leaves contact with the spring? D) If the spring is now placed vertically with the mass on top, how much is the spring compressed?
Explanation / Answer
A) PE = ½k*x² = ½*38*0.30² = 1.71 J
B) KE = PE =1.71 J (p.e is entirely converted to k.e (smooth surface) => k.e =1.71 J )
C) V = [2*KE/m] = [2*1.71/3.3] = 1.018 m/s
D) dy = m*g/k = 3.3*9.8/38 = 0.851 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.