A submarine prepares to drive into the ocean of a strange planet. The surface gr
ID: 1416843 • Letter: A
Question
A submarine prepares to drive into the ocean of a strange planet. The surface gravity of this planet is s. made of various minerals and liquids such that its density is 1120 kg/m^3 has a surface area of 280 square meters and a the sea level air pressure on this planet is the same as Earth's. If the water at the depth of 4000 m was moving with a velocity of 12 m/s then what would the water pressure be? Not including the inwards crushing force what, is the net force on the submarine at a depth of 40(H) m? What is the inwards crushing force on the outer hull of the submarine? Water in a pipe with radius of 2.2 in flows with a velocity of 5.0 m/s. The water then flows into a pipe with a radius of 1.4 m. What will the velocity of water be in the 1.4 m pipe?Explanation / Answer
(a)
Pressure @ the depth of 4000 m.
P = Patm + rho*g*h
= 1.01325*10^5 + 1120*9.81*4000
P =4.405*10^107 Pa
(c) Inward crushing force,
F = P*A =4.405*10^107*280
=1.233*10^10 N
(b)
Net force excluding, crushing force,
F =W - rho*V*g
= 1.1*10^8 - (1120*12000)*9.2
=-1364000 N
-ve sign shows, its a lift force.
Since submarine is moving with uniform velocity, using Newton's 1st law, there's no effect on it due to velocity.
(d)
Using continuity equation,
A1*v1 = A2*v2
pi*r1^2*v1 = pi*r2^2*v2
2.2^2 * 5 = 1.4*v2
v2 = 17.28 m/s (water velocity in 1.4m pipe)
Please comment if there's any doubt.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.