A walker covers a distance of 1.4 km in a time of 30 minutes. What is the averag
ID: 1416217 • Letter: A
Question
A walker covers a distance of 1.4 km in a time of 30 minutes. What is the average speed of the walker tor this distance in km/h? A driver drives for 2.5 hours at an average speed of 48 mph. What distance does she travel in this time? A person in a hurry averages 65 mph on a trip covering a distance of 400 miles. What time was required to travel that distance? A car travels with an average speed of 22 m/s. a) What is this speed in km/s? b) What is this speed in km/h? Starting from rest and moving in a straight line, a runner achieves a velocity of 7 m/s in a time of 2 s. What is the average acceleration of the runner?Explanation / Answer
E2
Total distance = 1.4 km
time = 30 min = 0.5 h
average speed = total distance / total time = 1.4 /0.5 = 2.8 km/h
E4
Distance = average speed x time = 48 x 2.5 = 120 miles
E6
time = Total distance / average speed = 400 /65 = 6.2 h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.