A 17.000-kg jet takes off from an aircraft carrier via a catapult (Figure 1;. Th
ID: 1415900 • Letter: A
Question
A 17.000-kg jet takes off from an aircraft carrier via a catapult (Figure 1;. The gases thrust out from the jet's engines exert a constant force of 140 kN on the jet; the force exerted on the jet by the catapult is plotted in the figure. Determine the work done on the jet by the gases expelled by its engines during launch of the jet. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Determine the work done on the jet by the catapult during launch of the jet. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
a. Work done by engines We = Fe * d
= 140 kN * 85 m
=140* 103 * 85
= 1.19 * 107 J
b. Work done by catapult = area covered by graph over x axis
= area of rectangular part + area of triangular part
= 65 kN * 85 + (1/2) * (1100 - 65) kN * 85
= (65 + 517.5) * 103 * 85
= 4.95 * 107 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.