chp. 9.1-9.5 #9 An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an i
ID: 1415489 • Letter: C
Question
chp. 9.1-9.5 #9
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.210 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.900 rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.760 m .
The fan's angular velocity magnitude after time 0.197s had passed was 0.387 Rev/s
Part B) Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.197 s from Part A? Express the number of revolutions numerically. (answer's are NOT: .0604 rev, .0603 rev, or 6.04x10^-2 rev
Part D) What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.197 s ? Express the acceleration numerically in meters per second squared.
Explanation / Answer
wi = 0.210 rev/sec = 1.319 rad/sec
angular acceleration = 0.900 rev/sec^2 = 0.9*3*pi = 5.65 rad/sec^2
radius = 0.760/2 = 0.380 m
t = 0.197 sec
wf = 0.387 rev/sec = 2.431 rad/sec
B.
wf = wi + alpha*t
wf = 0.210 + 0.900*0.197 = 0.387 rad/sec
theta = wi*t + 0.5*alpha*t^2
theta = 0.210*0.197 + 0.5*0.9*0.197^2
theta = 0.0588 rev
D.
tangential acceleration
at = alpha*r = 5.65*0.38 = 2.147 m/sec^2
ac = v^2/r = w^2*r = 2.431*2.431*0.38 = 2.245 m/sec^2
a = sqrt(at^2 + ac^2) = sqrt (2.147^2 + 2.245^2)
a = 3.106 m/sec^2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.