1. a. An oscillation has an amplitude of 0.65 metres and a frequency of 67.2 Hz.
ID: 1415375 • Letter: 1
Question
1. a. An oscillation has an amplitude of 0.65 metres and a frequency of 67.2 Hz. Calculate the displacement at time {t} seconds to 2 sf, assuming it is described by the equation: x(t) = A cos (t)
b. An oscillator has an equation x(t) = (0.45 m) cos ( 326 t). Assuming is in SI units, calculate the frequency in Hz to 2 sf.
c. A wave has an equation: x = (0.15 mm) cos (210x-120t). Can you tell from this equation what type of wave is being described?
Select one: (a). Longitudinal (b). Transverse (c). The angular frequency (d). A combination of transverse AND longitudinal wave
Explanation / Answer
1) w = 2pi*f = 2pi*67.2 = 422.23 rad/s
x(2) = 0.65*cos(422.23*2) = -0.526 m
2) x(t) = (0.45 m)*cos(326 t) compare with x(t) = A cos (t)
w = 326 rad/s = 2pi*f ==========> f = 51.88 Hz
3) a) Longitudinal
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.