A substance has a melting point of 20C and a heat of fusion of 3.9 × 104 J/kg. T
ID: 1414041 • Letter: A
Question
A substance has a melting point of 20C and a heat of fusion of 3.9 × 104 J/kg. The boiling point is 150C and the heat of vapourization is 7.8 × 104 J/kg at standard pressure. The specific heat capacities for solid, liquid and gas are 600 J/kg·K, 1000 J/kg·K, and 400 J/kg·K, respectively. 31) The quantity of heat required to raise the temperature of 3.8 kg of the substance from -6Cto 90Cat 1.0 atm is approximately: A) 3290 kJ B) 325 kJ C) 207 kJ D) 473 kJ Answer: D 32) If 30 kJ of heat is added to 1.2 kg of the substance at 15C, what will be the final temperature? A) 20C B) 57C C) 25C D) 42C
Explanation / Answer
1) Q = m * c *(CHANGE IN TEMPERATURE)
c = specific heat capacity.
From -6 to 90 degrees C
amt of heat required to raise temp of3.8 kg sample from -6C to 90C
= heat from -6 to 20 C + heat of fusion at 20C (3.9 × 10^4 J/kg) +heat from 20 to 90C
= 3.8*600*26+3.8*3.9*10^4+3.8*1000*70
=473480 = 473KJ
OPTION D
2.
If 30 kJ of heat is added to 1.2 kg of the substance at 15C, what will be the final temperature?
Q = m * c *(CHANGE IN TEMPERATURE)
c = specific heat capacity.
Given 30 KJ is added = 30000 J is added.
From 15 to 20 C = 1.2*600*5 = 3600J
Remaining heat is 30000-3600 = 26400 J
heat of fusion at 20 (3.9 × 10^4 J/kg) = 1.2*3.9*10^4 = 46800J
we see heat of fusion is more compared to remaining heat
so the substance will be at 20 C
Option A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.