A composite slab has dimensions of d 1 = 11.0 cm, d 2 = 2.80 cm, and d 3 = 13.0
ID: 1413527 • Letter: A
Question
A composite slab has dimensions of d1 = 11.0 cm, d2 = 2.80 cm, and d3 = 13.0 cm. Half the slab consists of aluminum (? = 2.70 g/cm3) and half consists of iron (? = 7.85 g/cm3). Determine the location, in unit vector notation, of the center of mass of the slab ((Please make it readable with steps ))
A composite slab has dimensions of d1 = 11.0 cm, d2-2.80 cm, and a 3 = 13.0 cm. Half the slab consists of aluminum ( 2.70 g/cm3) and half consists of iron (p = 7.85 g/cm3). Determine the location, in unit vector notation, of the center of mass of the slab. d. Iron -Midpoint AluminumExplanation / Answer
given
d1 = 11.0 cm,
d2 = 2.80 cm,
and d3 = 13.0 cm.
aluminum ( = 2.70 g/cm3)
iron ( = 7.85 g/cm3)
Xcm = 13 / 2
Xcm = 6.50 c m
and
Zcm = 2.80 / 2
Zcm = 1.40 cm
Ycm = Mfe(d1/2)+ Mai(3d1/2) / Mfe + Mal
Ycm = 8.31 cm
the center of mass is
( Xcm , Ycm , Zcm ) = ( - 6.50 , 8.31 , 1.40 ) cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.