A flat sheet is in the shape of a rectangle with sides of length 0.400 m and 0.6
ID: 1413245 • Letter: A
Question
A flat sheet is in the shape of a rectangle with sides of length 0.400 m and 0.600 m. The sheet is immersed in a uniform electric field of magnitude 81.0 N/C that is directed at 13.0° from the plane of the sheet (figure below). Find the magnitude of the electric flux through the sheet.
A flat sheet is in the shape of a rectangle with sides of length 0.400 m and 0.600 m. The sheet is immersed in a uniform electric field of magnitude 81.0 N/C that is directed at 13.0° from the plane of the sheet (figure below). Find the magnitude of the electric flux through the sheet. N m /C N-m2/c Ca 0.400 n_ 0.600 mExplanation / Answer
here
area of rectangle = A = 0.400m* 0.600m =0.24 m^2
angle between electric field E and plane of sheet = 13 degree
angle between electric field E and area A = O = 90 - 13 =77 degree
electric field = E = 81 N/C
the magnitude of the electric flux through the sheet = E * A * cosO
flux = 81 *0.24 cos77
flux = 4.37 Nm^2 /C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.