33 to 36 Two bodies of unequal mass, places at rest on a frictionless surface, a
ID: 1411943 • Letter: 3
Question
33 to 36
Explanation / Answer
here,
33)
as the force are equal on both masses ,
as the forces are removed , the body of greater mass will have C) the smaller momentum
34)
T = 2 * pi * sqrt( Isupport /( m * g *Lcm))
T = 2 * pi * sqrt( ( m * 1^2 /12 + m * a^2) /( m * g * a))
T = 2 * pi * sqrt((1/12 + a^2)/g*a)
A)
for a = 0.1 m
T = 1.94 s
B)
for a = 0.5 m
T = 1.64 s
C)
for a = 0.4 m
T = 1.56 s
D)
for a = 0.2 m
T = 1.58 s
so, the shortest value of T is for a = 0.4 m
35)
a particl eoscillating in SHM
C) in equilibrium at the ends of its path because its velocity is zero there
36)
as the force applied and displacement is same for both parts
work done , W = F . S
so, the work done is C) same
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.