Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2kg stone is dropped from a 50-m-tall building. Simultaneously, a second 1kg s

ID: 1410924 • Letter: A

Question

A 2kg stone is dropped from a 50-m-tall building. Simultaneously, a second 1kg stone is thrown horizontally from the building at a speed of 14 m/s, as shown in the figure. (Figure 1) Calculate the position of the center of mass of the two-stone system at the following times:

Part A The moment after they are set in motion: X,Y Express your answer numerically in meters to two significant figures.

Part B 2s after they are set in motion: X,Y Express your answer numerically in meters to two significant figures.

Part C The moment they hit the ground: X,Y Express your answer numerically in meters to two significant figures.

Explanation / Answer

Part A) The moment after they are set in motion

centre of mass = (2 * 50 + 1 * 50)/3 = 50 m

=> centre of mass = ( 0 , 50 ) m

Part B)    For dropped mass

=> y = 1/2 * 9.8 * 2 * 2 = 19.6 m

For   horizontaly dropped mass

=> x = 14 * 2 = 28 m

=>   y = 19.6 m

=> x centre of mass = (2 * 0 + 1 * 28)/3 = 9.33 m

=>   y centre of mass = (2 * 30.4 + 1 * 30.4)/3 = 30.4 m

Part C)     x centre of mass = (2 * 0 + 1 * 44.7)/3 = 14.9 m

                 y centre of mass = (2 * 0 + 1 * 0)/3 = 0 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote