Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car with a mass m1= 1500 kg at rest is rear ended by a car with a mass m2= 100

ID: 1410426 • Letter: A

Question

A car with a mass m1= 1500 kg at rest is rear ended by a car with a mass m2= 1000kg and moving with a velocity of 10.0 m/s. After the collision, the two are locked together and move with a common velocity. Find the common velocity. Find the kinetic energy lost during the collision. A car with a mass m1= 1500 kg at rest is rear ended by a car with a mass m2= 1000kg and moving with a velocity of 10.0 m/s. After the collision, the two are locked together and move with a common velocity. Find the common velocity. Find the kinetic energy lost during the collision.

Explanation / Answer

Using the conservation of linear momentum

m1v1 + m2v2 =( m1+m2 ) *v

v = 1000*10/2500 = 4 m/s

Hence the loss will be

change in kinetic energy = KE intial - KE final

d(KE) = 1/2*1000*100 - 1/2*2500 *16 = 30kJ

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote