A gymnast with mass mi_1 = 48 kg is on a balance beam that sits on (but is not a
ID: 1409072 • Letter: A
Question
A gymnast with mass mi_1 = 48 kg is on a balance beam that sits on (but is not attached to) two supports. The beam has a mass m_2 = 116 kg and length L = 5 m. Each support is 1/3 of the way from each end. Initially the gymnast stands at the left end of the beam. What is the force the left support exerts on the beam? N What is the force the right support exerts on the beam? N How much extra mass could the gymnast hold before the beam begins to tip? kg Now the gymnast (not holding any additional mass) walks directly above the right support. What is the force the left support exerts on the beam? N What is the force the right support exerts on the beam? At what location does the gymnast need to stand to maximize the force on the right support? at the center of the beam at the right support at the right edge of the beamExplanation / Answer
(116 x 9.8) = 1136.6 N.
(48 x 9.8) = 470.4 N.
It is not important where the supports are placed, as without the gymnast on the beam, the weight is evenly distributed, so long as both supports are the same distance from the ends.
Weight on each support = (1136.6/2) = 568.3N.
1) It remains 568.3N.
2) (568.3 + 470.4) = 1038.7 N.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.